2018 yılının ikinci “Öğretmenin Kimyası” eğitimi 15-16 Aralık 2018 tarihlerinde 32 kimya ve fen öğretmenin katılımı ile Adana Anemon Otel’de gerçekleştirildi.

Dow Türkiye ve ÖRAV temsilcilerinin açılış konuşmalarını takiben, Dow Türkiye Güney Ofisi Lideri Onur Terkeşli tarafından ‘Kimya Bunun Neresinde?” etkinliği gerçekleştirildi.

Günlük yaşamımızda hiç fark etmeden kullandığımız pek çok ürünün kimya ile ilişkisine dikkat çekilerek çeşitli ambalaj malzemelerinden koli bandına, ıslak mendile kadar geniş bir yelpazedeki ürünler incelendi ve kimyanın hayatımıza nasıl etki ettiği görsellerle desteklenerek öğretmenlere sunuldu.

Öğlene kadar olan oturumda; tanışma etkinliklerinin ardından STEM yaklaşımı üzerinde duruldu ve ders planlarına nasıl aktarılabileceği üzerine grup çalışmaları yapıldı.

Öğleden sonra, eğitimde teknolojinin nasıl kullanılacağı, geliştirilmiş teknolojik araçlar ve bu araçların hangi alanlarda kullanılabileceği üzerine uygulamalar yapıldı.

İkinci gün ise araştırma sorgulama temelli deney uygulamalarına yer verildi. Yapılan deneyler üzerine tartışılarak, sorularak sorularak yapılan çalışmanın amacı, uygulanan yöntem ve tekniklerle sonucun ilişkisi üzerine konuşuldu.