Öğretmenin Kimyası’ seminerinin beşinci uygulaması, 30-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında Trabzon Usta Park Hotel’de, Ordu, Giresun, Artvin, Trabzon ve Amasya’dan gelen 90 kimya öğretmeninin katılımı ile gerçekleşti.

İki günlük programın ilk günü sabah, Trabzon İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sn. Gülsüm Memişkaptanoğlu’nun konuşması ile açıldı. Ardından, Dow Türkiye Kurumsal iletişim Müdürü Tuğçe Altuntaş ve Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) Genel Müdürü Selman Behmuaras katılımcı öğretmenlere fen bilimlerinin yaygınlaştırılmasında bilinçli ve kendini geliştirme isteğinde olan öğretmenlere olan ihtiyacı belirten konuşmalar yaptılar ve katılımcılara gönüllü katılımlarından dolayı teşekkür ettiler.

Eğitimler, ÖRAV’dan 1 tam zamanlı ve 6 kısmi zamanlı eğitimci ile Boğaziçi Üniversitesinden biri programın hazırlanmasında danışman olarak çalışan 3 kişilik bir ekipte ile gerçekleştirildi.

İlk gün sabah STEM (FeTeMM) etkinliği ile başladı. Eğitmenler katılımcı öğretmenlerimize dünyada teknoloji, mühendislik, matemetik ve fen konularının birlikte harmanlanarak inovasyon yaratma yönünde nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgiler verdiler. STEM konusunda yapılan başarılı çalışmalar incelendikten sonra “Kalem Konuşur” uygulaması ile konun pekişmesi sağlandı.

STEM çalışmasının ardından katılımcılar sınıflarından çıkarak ‘Kimya Bunun Neresinde? etkinliği için tekrar bir araya geldiler.

Katılımcılara, Dow Kurumsal iletişim Müdürü Tuğçe Altuntaş birebir bilgiler vererek günlük yaşamımızda hiç fark etmeden kullandığımız pek çok ürünün kimya ile ilişkisine dikkat çekti. Toplantı alanında saç jölesinden, bisiklet selesine, elmadan , su arıtma filitresine kadar çok geniş bir yelpazedeki ürünler ilgi ile incelendi ve kimyanın hayatımıza nasıl etki ettiği görsellerle desteklenerek öğretmenlere sunuldu.

Öğleden sonraki program Simulasyon Teknikleri etkinliği ile başladı. Bu etkinlikte amaç öğretmenlere simülasyon teknikleri hakkında bilgi vermek ve örneklerle onları bu teknikleri sınıflarında uygulamaları için teşvik etmekti. Katılımcılar gruplarında bilgisayarlar ile çalışarak simulasyonlar buldular, buldukları simulasyonların sınıf içinde nasıl uygulanabileceği üzerine tartışarak doğru uygulamaların nasıl olması gerektiği hakkında fikirler oluşturdular.

Daha sonra bir animasyon tekniği olan ‘Chemsense’ uygulamasına geçildi. Öğretmenlere kendi animasyonlarını nasıl yaratabilecekleri ile ilgili uygulamalı olarak eğitim verildi. Bu etkinlikte de diğer etkinlikte olduğu gibi bilgisayar kullanımı gerekliliği vardı. Bu sayede öğretmenlerin teknolojiyi çeşitli şekilerde kullanarak sınıf etkinliklerini nasıl daha eğlenceli ve verimli hale getirebilecekleri uygulamalı olarak yaşanarak deneyimlendi. Ortaya çıkan animasyon gruplar arasında tartışılarak oluşan güzel örnekler paylaşıldı.

Giresun İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Necati Akkurt ‘Chemsense’ çalışmasını yapan öğretmetmenleri ziyaret ederek, öğrenmenin kalıcılığının eğitim araçlarında farklılıklar yaratılarak olabileceğini bu açıdan animasyon, gezi gibi farklı eğitim seçeneklerinin öğretmenler tarafından daha fazla uygulanmasını istediklerini belirtti. Hafta sonlarını bu seminere katılarak değerlendirmeyi seçen öğretmenleri mesleki gelişimlerine gösterdikleri özenden dolayı kutladı.

Eğitimin ikinci günü ‘Kimya Eğitiminde Laboratuvar Kullanımı’ etkinliği ile başladı. Bu etkinlikte basit malzemelerle ilgi uyandırılarak deneylerin nasıl yapılacağını ve bu deneylerin sınıf ortamına nasıl aktarılabileceğini katılımcıların deneyimleyerek görmesi hedeflendi. Farklı yüzey gerilimlerine sahip sabunlar ile yapılan sabun köpüğü deneyi ile ‘Kapalı Uçlu Deney’, ‘Doğrulama Yaklaşımı’, ‘Açık Uçlu Deney’, ‘Hipotez Test Etme Deneyleri’, ‘Araştırma/Keşfetme’ esasına dayalı yaklaşımlar gibi konular katılımcılar ile paylaşıldı. Köpük deneyinde öğretmenlerimiz hem çok keyifli zaman geçirdiler, hem de sınıflarında rahatlıkla uygulama yapabilecekleri bir deneyi birlikte hayata geçirdiler.

Programın öğleden sonraki kapanış bölümünde ise öğretmenler, bu iki günlük seminerde edindikleri bilgi ve becerileri örnek bir ders tasarımı haline getirerek grupları içinde sunumlar yaptılar. Bu sunumlar üzerinden geri bildirimler alarak kendilerini geliştirme fırsatları yakaladılar. Eğitim “İstayon Çalışması” ile sona erdi.