Öğretmenin Kimyası seminerinin dördüncü uygulaması, 18-19 Nisan 2015 tarihleri arasında Gaziantep Novotel’de, Gaziantep’in farklı ilçelerinden ve Kilis’ten gelen 70 kimya öğretmeninin katılımı ile gerçekleşti.

İki günlük program Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Mustafa Yanmaz’ın konuşması ile açıldı. Ardından, Dow Türkiye ve Orta Asya Cumhuriyetleri Genel Müdürü İhsan Necipoğlu ve Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) Genel Müdürü Selman Behmuaras, fen bilimlerinin yaygınlaştırılmasında bilinçli ve kendini geliştirme isteğinde olan öğretmenlere duyulan ihtiyacın önemini belirten konuşmalar yaptılar ve katılımcı öğretmenlere teşekkür ettiler.

Eğitimler ÖRAV’dan 1 tam zamanlı ve 8 kısmi zamanlı eğitimci ile Boğaziçi Üniversitesinden biri programın hazırlanmasında danışman olarak çalışan 3 kişilik bir ekipte ile gerçekleştirildi.

Birinci gün sabah eğitimi STEM (FeTeMM) başlığı ile başladı. Eğitmenler katılımcı öğretmenlerimize dünyada teknoloji, mühendislik, matemetik ve fen konularının birlikte harmanlanarak inovasyon yaratma yönünde nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgiler verdiler. Bu yolla yapılan çalışmaların başarılı örneklerini paylaşarak STEM fikrinin oluşması için bir istasyon çalışması yaptırdılar.

STEM çalışmasının ardından katılımcılar sınıflarından çıkarak ‘Kimya Bunun Neresinde? etkinliği için tekrar bir araya geldiler.

Toplantı alanında saç jölesinden, bisiklet selesine, elmadan , su arıtma filitresine kadar çok geniş bir yelpazede kimyanın hayatımıza nasıl etki ettiği görsellerle desteklenerek öğretmenlere sunuldu. Öğretmenler içinde Dow Türkiye ve Orta Asya Cumhuriyetleri Genel Müdürü İhsan Necipoğlu’nun da bulunduğu  Dow yetkilileri ile doğrudan diyalog kurarak bilgi edindiler ve okullarında bu tarz uygulamalara nasıl destek alabilecekleri üzerine paylaşımlar yapma fırsatları yakaladılar.

Öğleden sonraki program Simulasyon Teknikleri etkinliği ile başladı. Bu etkinlikte amaç öğretmenlere simülasyon teknikleri hakkında bilgi vermek ve örneklerle onları bu teknikleri sınıflarında uygulamaları için teşvik etmekti. Katılımcılar gruplarında bilgisayarlar ile çalışarak simulasyonlar buldular, buldukları simulasyonların sınıf içinde nasıl uygulanabileceği üzerine tartışarak doğru uygulamaların nasıl olması gerektiği hakkında fikirler oluşturdular.

 

Daha sonra bir animasyon tekniği olan ‘Chemsense ’ uygulamasına geçildi. Öğretmenlere kendi animasyonlarını nasıl yaratabilecekleri ile ilgili uygulamalı olarak eğitim verildi. Bu etkinlikte de diğer etkinlikte olduğu gibi bilgisayar kullanımı gerekliliği vardı. Bu sayede öğretmenlerin teknolojiyi çeşitli şekilerde kullanarak sınıf etkinliklerini nasıl daha eğlenceli ve verimli hale getirebilecekleri uygulamalı olarak yaşanarak deneyimlendi. Ortaya çıkan animasyon gruplar arasında tartışılarak oluşan güzel örnekler paylaşıldı.

Eğitimin ikinci günü ‘Kimya Eğitiminde Laboratuvar Kullanımı’ etkinliği ile başladı. Bu etkinlikte basit malzemelerle ilgi uyandırılarak deneylerin nasıl yapılacağını ve bu deneylerin sınıf ortamına nasıl aktarılabileceğini katılımcıların deneyimleyerek görmesi hedeflendi. Farklı yüzey gerilimlerine sahip sabunlar ile yapılan sabun köpüğü deneyi ile ‘Kapalı Uçlu Deney’, ‘Doğrulama Yaklaşımı’, ‘Açık Uçlu Deney’, ‘Hipotez Test Etme Deneyleri’, ‘Araştırma/Keşfetme’ esasına dayalı yaklaşımlar gibi konular katılımcılar ile paylaşıldı. Köpük deneyinde öğretmenlerimiz hem çok keyifli zaman geçirdiler, hem de sınıflarında rahatlıkla uygulama yapabilecekleri bir deneyi birlikte hayata geçirdiler.

Programın öğleden sonraki kapanış bölümünde ise öğretmenler bu iki günlük seminerde edindikleri bilgi ve becerileri örnek bir ders tasarımı haline getirerek grupları içinde sunumlar yaptılar. Bu sunumlar üzerinden geri bildirimler alarak kendilerini geliştirme fırsatları yakaladılar. Eğitimin sonunda katılımcılar iki günlük program hakkındaki değerlendirmelerini ve paylaşımlarını “Fırsatlar Ağı” etkinliği ile gerçekleştirdiler.

Kapanış toplantısına Şahinbey İlçesi Milli Eğitim Müdürü Sn.Yasin Tepe katılarak, seminere katılan öğretmenlere mesleki gelişimlerine gösterdikleri özenden dolayı teşekkür etti. Sertifikaların bir kısmını dağıtan ilçe milli eğitim müdürü geri kalan sertikaları ÖRAV’ın eğlenceli oyunlarından biri ile dağıtılması için katılımcılara bıraktı.